Međunarodna sambo federacija (FIAS) dozvolila je sportistima iz Rusije i Belorusije da se takmiče sa državnim simbolima. Sportisti Rusije i Belorusije su se od 2022. godine takmičili pod zastavom FIAS. Ipak, od 1. januara će na njihovim takmičenjima imati pravo da se takmiče pod zastavama svojih zemalja, uz državne himne.
– Rukovođeni osnovnim principima sporta koji potvrđuju njegovu neutralnost, nezavisnost i slobodu od političkog uticaja, Međunarodna sambo federacija (FIAS) je dosledno nastojala da očuva jedinstvo svetske sambo zajednice u periodu složenih međunarodnih izazova. Trajna posvećenost FIAS je zaštita interesa sporta i sportista, obezbeđujući pravičnost i bezbednost u takmičenju za sve, ističe se u zvaničnom saopštenju.
Podseća se da je Izvršni komitet FIAS na sastanku 3. oktobra u Bogoru odlučio da na takmičenjima juniora i mladih sportistima Ruske Federacije i Republike Belorusije dozvoli da se takmiče pod zastavama svojih država na međunarodnim takmičenjima.
– Vođen principom jednakog tretmana za sve nacionalne federacije, Izvršni komitet je na svom sastanku 4. decembra odlučio da proširi ovu praksu na sve starosne kategorije. Sportisti iz Rusije i Belorusije imaće pravo od 1. januara 2026. godine da se takmiče pod svojim zastavama i uz svoje himne na svim međunarodnim takmičenjima koje sankcioniše FIAS, dodaje se u saopštenju.
– Od 2022. godine, za razliku od odluka mnogih međunarodnih sportskih federacija, FIAS je dosledno dozvoljavao sportistima iz Rusije i Belorusije da se takmiče u neutralnom statusu, zasnovan na uverenju da sport mora ostati van politike. Sport je most za dijalog i međusobno razumevanje među narodima, čak i u teškim vremenima. Nastavili smo ovaj kurs, prvo vraćanjem nacionalnih simbola za juniore, sada za sve sportiste. Ova odluka vraća situaciju u pravni okvir zasnovan na jednakim pravima za sve članove naše federacije, istakao je predsednik FIAS Vasilij Šestakov u zvaničnom saopštenju na sajtu Međunarodne sambo federacije.
Sport.org.rs/Tanjug/O.J./

