Skakači u vodu koji se takmiče na Olimpijskim igrama 2024. u Parizu se tuširaju posle svakog ulaska u vodu. Razlog je zasnovan na egzaktnoj nauci.

Posle svakog uranjanja u vodu, sportisti izlaze iz bazena i odmah staju ispod vrućeg tuša, što je navika zbog koje TV gledaoci podižu obrve.

Ali kako kažu, oni žele da zaštite svoje telo.

Tuširanjem na visokim temperaturama, skakači čine da im mišići budu opušteni pre nego što sledeći put krenu u vodu.

S obzirom na njihovu profesiju da izvode nekoliko izazovnih poteza tokom nekoliko sati, rizikuju da zadobiju povrede usled naglih pokreta.

Tuširanjem tokom kratkog perioda, skakači drastično smanjuju rizik od grča ili povlačenja mišića kada stoje na dasci.

Ono što je najvažnije, oni su takođe u stanju da isperu hlor iz vode u bazenu sa svoje kože, sprečavajući mogućnost da slučajno iritiraju oči pre takmičenja.

Takođe nekad možemo primetiti skakače kako se brzo kupaju u hidromasažnoj kadi između ronjenja. Opet, ovo ima slične prednosti jer topla voda sprečava da se mišići naprežu.

Kao i na svakom izdanju Igara, skakače ocenjuje žiri koji ispituje koliko su estetski prijatni njihovi pokreti, teškoća ronjenja i njihovog ulaska u vodu.

Skokovi u vodu su prvi put predstavljeni na Olimpijskim igrama 1904. u Sent Luisu i od tada se pojavljuje u svakom izdanju. Žensko takmičenje je predstavljeno 1912. godine.

sport.org.rs/srbijadanas/M.A/N.A

foto/youtube: eurosport

Ostavi komentar

Translate »