Kilijan Mbape je ove sezone u žiži javnost. Kada nije zbog fudbala, onda je zbog političkih stavova.
Gradonačelnik Pariza Emanuel Gregoar izrazio je podršku fudbaleru Kilijanu Mbapeu nakon njegovih političkih izjava u kojima je upozorio na porast podrške krajnjoj desnici u Francuskoj.
On je poručio da „sportisti, umetnici i sve javne ličnosti ne samo da imaju pravo, već i legitimitet da se politički izraze“.
„Puna podrška Kilijanu Mbapeu, detetu Velikog Pariza (rođen je u Bondiju), koji se jasno pozicionirao protiv Nacionalnog okupljanja i krajnje desnice“, napisao je socijalistički gradonačelnik na platformi X.
Mbape je u intervjuu za magazin Vanity Fair rekao da ga zabrinjava mogućnost dolaska na vlast stranke Nacionalno okupljanje (RN).
„Znamo šta znači kada takve političke opcije dođu na vlast i kakve posledice to može imati po zemlju“, naveo je Mbape.
Na njegove izjave reagovao je i lider RN Žordan Bardela ironičnim komentarom na društvenim mrežama.
„A znam šta se dešava kada Kilijan Mbape napusti PSŽ: klub osvaja Ligu šampiona! (A možda uskoro i drugi put)“, napisao je Bardela na mreži X.
Bardela je rekao da mu je „uvek izuzetno neprijatno kada vidi multimilionere koji putuju privatnim avionima kako dele lekcije o moralu i drže predavanja milionima Francuza koji više ne mogu da sastave kraj s krajem“.
Šef poslaničke grupe Nacionalnog okupljanja u skupštini Francuske Marin Le Pen takođe je reagovala na izjave Mbapea o političkoj situaciji u Francuskoj.
„Kada on kaže da nećemo pobediti na izborima, to me čini još sigurnijom da hoćemo, jer je on otišao iz PSG-a u Real Madrid govoreći da je to uradio kako bi pobedio u Ligi šampiona. U međuvremenu, pobedio je PSG“, rekla je Le Pen za RTL.
Le Pen je ranije potvrdila da planira da se kandiduje na predstojećim predsedničkim izborima ako je pravosudni sistem u tome ne spreči, i dodala da će biti kandidatkinja svoje stranke čak i ako bude dobila uslovnu kaznu.
„Sve u svemu, kada on (Mbape) kaže: ‘Ne želim da RN pobedi na izborima’ ili ‘RN neće pobediti na izborima’, neka slobodno nastavi, meni to sasvim odgovara… Verujem da su, iskreno, ljudi koji vole fudbal i dalje prilično slobodni da znaju za koga žele da glasaju, a da na njih ne utiče gospodin Mbape“, rekla je Le Pen.
Sport.org.rs/M.J.

