Rezultati iz 2019. godine omogućuju najboljima da taktiziraju. – Đokoviću potrebni poeni iz Majamija i Monte Karla, a Medvedevu – sa šljake i trave. – Žalbe Zvereva i Rubljova

Mart je promenio mnoga predviđanja o nastavku teniske sezone. Iz dana u dan se nižu otkazi i menjaju najavljeni planovi takmičara iz vrha svetske liste, kojima novi sistem računanja poena omogućuje takav luksuz.

Kada je Federer odustao od povratka na teren u Melburnu, zvučno je najavljivan njegov derbi sa Nadalom u Dubaiju, a potom brzo zaboravljen, otkazima obojice. Zatim je tema dana postao obračun Đokovića, Nadala, Tima i Federera na mastersu u Majamiju, od 23. marta, ali je od njih četvorice ostao samo naš teniser. Onaj od koga se to najmanje očekivalo posle povrede mišića u Melburnu.

Otkazi Nadala i Tima usledili su ove sedmice, a da serija neprijatnih iznenađenja krene još dublje u nastavak sezone, pobrinuo se Federer, otkazujući unapred masters u Monte Karlu, od 11. do 18. aprila. Iako Švajcarac nije bio povređen na kratkotrajnom povratku, igrajući svega dva meča u Dohi, kao motivaciju za naredne otkaze naveo je da želi da bude potpuno spreman za sezonu trave, a ona počinje tek 7. juna.

Ako i bude tako, Federer bi sa samo jednom pobedom za 15 meseci, protiv Evansa u Dohi, mogao da zadrža visoku poziciju i mesto nosioca na Vimbldonu, gde su mu najveće šanse da stigne do 21. grend slem titule. Gotovo je izvesno da bi i dalje bio među prvom osmoricom, kako zbog posebnog sistema određivanja nosilaca u Londonu, gde dodatne poene dodnose rezultati na travi, a još mnogo više zbog anomalija u obračunu poena.

Ovomesečna odluka Asocijacije teniskih profesionalaca (ATP) da produži sistem izbora boljeg od dva rezultata na ATP listi oživela je i poene od marta 2019, sa onih turnira koji zbog kovida nisu igrani 2020. u istim terminima. Doduše, sada je broj tih bodova sveden na polovinu, ali onima koji su bili najbolji pre dve godine omogućeno je da čuvaju značajne zalihe sve do avgusta ove godine. Na primer, Federer ima u džepu 500 poena od pobede na mastersu u Majamiju 2019, a Tim 500 iz Indijan Velsa 2019.

Time su vodeći stimulisani da taktiziraju u izboru turnira, a stariji i nekada uspešniji su dobili prednost u odnosu na mlađe. Pritom pravdanje otkaza nije strogo kao nekada, što zbog pandemijskih uslova i komplikacija, a što zbog učestalih povreda. Federer ima problema s kolenima, Nadal sa leđima, a Tim sa stopalom, ali niko od njih se nije ni pozvao na povrede, nego na turnire za koje se čuvaju: Švajcarac za travu, a Španac i Austrijanac za šljaku.

Ovih dana se ređaju protesti mlađih tenisera. Aleksandar Zverev se nije pomerio sa sedmog mesta svetske liste još od 4. novembra 2019, a ono što ga muči jeste pitanje kako nije pretekao odsutnog Rodžera Federera, iako je u međuvremenu igrao finale grend slem turnira u Njujorku i mastersa u Parizu 2020:

– Bio bih četvrti ili peti na svetu da su normalne okolnosti. Ja sam najveći Federerov navijač, ali on nije igrao godinu dana a i dalje je ispred mene. Sistem je jednostavno katastrofalan.

Još više razloga za nezadovoljstvo novim pravilima ima Andrej Rubljov. Osma pozicija ruskog rekordera sa 54 pobede u sezonama 2020-21, potcenjena je i u odnosu na Zvereva i na Federera, o čemu je i sam govorio:

– Da je sistem normalan, ja bih verovatno bio četvrti na svetu. Šta mislite da je bolje za mene, da sam broj 4 ili broj 8?

Da apsurd bude veći, ni Rubljov se očito ne snalazi u novoj matematici. Jer, on bi po klasičnom sistemu poena iz poslednje 52 sedmice bio treći teniser sveta, odmah iza Novaka Đokovića i Danila Medvedeva, a ne četvrti.

Na pozicije Đokovića i Medvedeva, zaslužene po svakom od mogućih sistema, niko ne može da ima primedbe. Njima, međutim, predstoji uzbudljiva trka za broj 1, tokom cele ove sezone.

Mnogi su se zapitali zašto je naš as prijavio učešće u Majamiju od 23. marta do 4. aprila, svega mesec dana pošto je s povredom trbušnog mišića osvojio devetu titule u Melburnu. I zašto se odlučio na vrlo kratak odmor do narednog turnira, mastersa u Monte Karlu (11-18. april), uz naglo prilagođavanje sa američkog betona na evropsku šljaku.

Najvažniji razlog je trka za sedmu godinu završenu na vrhu ATP liste i apsolutni rekord, koji trenutno deli sa Pitom Samprasom, ispred Rafaela Nadala, Rodžera Federera i Džimija Konorsa, sa po pet takvih sezona. Tri ključna turnira za popravljanje njegovog skora su Majami, Monte Karlo i Rolan Garos. Konkretno, tokom narednih mesec dana bi u Majamiju mogao da osvoji 1.000 poena umesto garantovanih 45 iz 2019, a u Monte Karlu isto toliko, umesto 90 od pretprošle godine.

Đokoviću tek predstoji „odbrana” poena od titula u Madridu i Rimu, zatim iz finala Rolan Garosa i od trijumfa na Vimbldonu, što je izuzetno težak zadatak. Medvedev trenutno zaostaje 2.068 poena, ali na šljaci i travi ima ogroman prostor da popravi skor ostvaren uglavnom na betonu.

Najzanimljivije je pitanje da li će Rus uspeti da prilagodi svoju igru drugim dvema podlogama. Gotovo je neverovatan podatak da drugi reket sveta u četiri dosadašnja učešća na Rolan Garosu nije imao ni jednu jedinu pobedu, dok je na Vimbldonu samo dva puta stizao do trećeg kola.

Conga i Lopez među povlašćenima

Žo-Vilfrid Conga će i 36. rođendan, idućeg meseca, dočekati među prvih 100 na svetu, iako je dobio samo jedan od pet mečeva odigranih 2020-21. Razlog za ovakav presedan je isti kao i kod Federera, rezerva iz 2019. godine, ali aritmetiku kojom je broj njegovih poena od svega 30 u poslednje dve godine stigao do 1025. i do 66. mesta na svetu, verovatno razumeju jedino ljudi iz ATP.

Francuz je u Marselju proslavio prvu i jedinu pobedu još od novembra 2019, a igrač koga je savladao je još jedan od dobitnika novog obračuna ATP poena, Felisijano Lopez. Federerov vršnjak, mesec dana mlađi Španac, trenutno je 62. na svetu sa 1.066 bodova, iako je tokom 2020. i 2021. sakupio svega 285 poena, sa devet dobijenih mečeva na 14 turnira. Više od bodova iz 2020-21. vredeće mu polovina iz 2019, uključujući 250 poena za titulu u Kvins klubu.

Ostavi komentar

Translate »