Najbolja finala večitih rivala – Istorija derbija u finalu Kupa počela je da se piše 1948, a od 2001. nismo gledali Zvezdu i Partizan u završnoj borbi
Predstojeće finale Kupa između Partizana i Crvene zvezde biće jubilarno 10. koje ova dva kluba igraju još od 1948. godine, kada su crveno-beli slavili sa 3:0.
Istorija duela večitih bila je burna, a kada su finala u pitanju, bilo je mnogo toga iako su se u završnom okršaju večiti našli do sada devet puta. Odigrano je 12 utakmica, jer su se početkom devedesetih igrala dva meča, a u tom periodu čak tri finala su bila na repertoaru.
PRVO FINALE
Zvezdi je prvi trofej u istoriji upravo Kup osvojen protiv gradskog rivala pred 30.000 gledalaca na svom terenu, i to golovima Vukosavljevića (2) i Rajka Mitića 29. novembra 1948. Zvezda je tim trofejem uhvatila zalet, osvojila je Kup i u naredne dve sezone, a onda je 1951. osvojila i prvenstvo. Ipak, Partizanov revanš za ovaj poraz bio je brutalan.
Crvena zvezda: Mrkušić, Stanković, Drakulić, Tadić, Đurđević, Đajić, Cokić, Mitić, Tomašević, Palfi, Vukosavljević
Partizan: Šoštarić, Firm, Petrović, Z. Čajkovski, Jovanović, Jakovetić, Mihajlović, Drenovac, Bobek, Atanacković, Simonovski
ISTORIJSKA POBEDA PARTIZANA
Te 1952, Partizan je u finalu Kupa naneo žestok poraz Zvezdi golovima od 13. do 84. minuta, što je najubedljivija pobeda crno-belih uz 7:1 iz 1953. Trener Partizana tada je bio Toni Pogačnik, koji je kasnije bio čak devet godina sleketor Indonezije i trener Grashopersa, a sa dva gola sve je začinio Marko Valok, koji je rekorder prvenstvenih derbija sa 13 pogodaka. Uz Kup, ukupno je čak 18 puta zatresao mrežu Zvezde.
Partizan – Crvena zvezda 6:0 (3:0)
Stadion JNA. Gledalaca: 50.000
Strelci: 1:0 Valok 13′, 2:0 Zebec 25′, 3:0 Valok 35′, 4:0 Zebec 49′, 5:0 Bobek 80′, 6:0 Veselinović 84′
PARTIZAN: Stojanović, Belin, Čolić, Čajkovski, Stefanović, Jovanović, Valok, Veselinović, Bobek, Atanacković, Zebec. Trener: Pogačnik
CRVENA ZVEZDA: Krivokuća, Stanković, Zeković, Zlatković, Diskić, Đajić, Tomašević, Mitić, Ognjanov, Živanović, Vukosavljević. Trener: Sekulić
NOVA DOMINACIJA PARTIZANA
I 1954. su se sastali Partizan i Zvezda , crno-beli su treći trofej Kupa osvojili sa dominantnih 4:1 na stadionu JNA. Već u 4. minutu je Valok dao gol, u 49. je postavio 4:0, a Živanović je samo za kraj utešno zatresao mrežu tog 29. novembra.
Stadion JNA Gledalaca: 40.000
Partizan: Slavko Stojanović, Bruno Belin, Čedomir Lazarević, Zlatko Čajkovski, Miodrag Jovanović, Ranko Borozan, Prvoslav Mihajlović, Stanoje Jocić, Marko Valok, Stjepan Bobek, Branko Zebec
Crvena zvezda: Nikola Prvulović, Branko Stanković, Miljan Zeković, Vladica Popović, Ljuba Spajić, Jovan Cokić, Antun Rudinski, Ivan Toplak, Todor Živanović, Predrag Đajić, Bora Kostić
NOVO BUĐENJE ZVEZDE
Pet godina kasnije, Zvezda je osvojila svoj peti trofej Kupa, 23. maja pred 50.000 ljudi.
Legendarni Vladimir Beara je krotio udarce Galića, Mihajlovića i KAloperovića, dok Milutin Šoškić nije mogao da zaustavi Maravića i Boru Kostića. Na kraju, navijači Zvezde su pravili “bakljadu”, tako što je goreo ceo stadion od zapaljenih novina.
Crvena zvezda – Partizan 3:1
Crvena zvezda: Vladimir Beara, Vladimir Durković, Miljan Zeković, Lazar Tasić, Ljubiša Spajić, Vladica Popović, Dragoslav Šekularac, Dušan Maravić, Ivan Popović, Bora Kostić, Antun Rudinski
Partizan: Milutin Šoškić, Bruno Belin, Fahrudin Jusufi, Aleksandar Jončić, Božidar Pajević, Jovan Miladinović, Zvezdan Čebinac (Dragoljub Blažić), Milan Vukelić, Tomislav Kaloperović, Milan Galić, Branislav Mihajlović
Strelci: 1-0 Maravić, 11′, 2:0 Kostić 58′, 2:1 Galić 62′, 3:1 Kostić 71′ (pen)
NOVIJA ISTORIJA
Zvuči neobično, ali čak od 1959. do 1992. nisu se večiti sastajali u finalima Kupa. Tada su se igrali finalni dvomeči, a Partizan je bio bolji sa 1:0 i 2:2. Presudni gol na stadionu Zvezde za 1:0 postigao je kontroverzni Budimir Vujačić, koji je proslavio pogodak simuliranjem seksa, a pre toga je na jednom derbiju pokazao i srednji prst Severu.
U revanšu je viđen adrenalinski meč sa četiri pogotka, u kom je Zvezda preko Pančeva za 2:1 došla na korak do trofeja, koji je ščepao Slaviša Jokanović udarcem glavom u 76. minutu.
KUP JUGOSLAVIJE, PRVA FINALNA UTAKMICA
C. ZVEZDA – PARTIZAN 0:1
Stadion C. zvezde. Gledalaca: 50.000
Strelci: 0:1 Vujačić 36′
CRVENA ZVEZDA: Leković, Radinović, Vasilijević, Jugović, Ratković, Najdoski, Ivić, Bolić, Pančev, Savićević(Nedeljković), Mihajlović(Čula).
PARTIZAN: Omerović, Stanojković, Petrić, Novak, Vujačić, Jokanović, Bogdanović, Mijatović(Gudelj), Šćepović, Brnović, Krčmarević.
KUP JUGOSLAVIJE, DRUGA FINALNA UTAKMICA
PARTIZAN – C. ZVEZDA 2:2
Stadion JNA. Gledalaca: 55.000
Strelci: 0:1 Mihajlović 37′, 1:1 Mijatović 65′, 1:2 Pančev 71′, 2:2 Jokanović 76′
PARTIZAN: Omerović, Stanojković, Gudelj, Novak, Petrić, Jokanović, Bogdanović(Miletić), Mijatović, Petrić, Šćepović(Vorkapić), B. Brnović, Krčmarević.
CRVENA ZVEZDA: Leković, Radinović, Stojkovski(Vasilijević), Jugović, Belodedić, Kristić, Ivić, Bolić, Pančev, Ratković, Mihajlović.
JEDINI PENALI U KUPU
Zvezda je 1993. osvojila pehar iako je Partzian bio favorizovan. Bilo je 0:1 i 1:0, a penalima 5:4 za tim Milana Živadinovića. Sankcije su bile u jeku, više se razmišljalo o drugim stvarima, a trener Živadinović je povukao potez meča kada je na gol poslao Milana Simeunovića, specijalistu za penale.
Odličan utisak ostavio je i Miodrag Božović, koji je posle meča rekao da se tim “revanširao za nekorektne i potcenjivačke izjave”.
Ivica Momčilović je zaustavio Predraga Mijatovića, kome je Simeunović odbranio šut, a zatim je i dao odlučujući gol sa penala.
Crvena zvezda – Partizan 1:0 (0:0) – penalima 5:4
Beograd, 15. maj 1993.
Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: 50.000. Sudija: Zdravko Jokić (Beograd).
Penal serija: 0:1 Jokanović, 1:1 Ivić, 1:2 Krčmarević, 2:2 Vidaković, 2:2 Simeunović brani šut Mijatovića, 3:2 Vasilijević, 3:3 Gudelj, 4:3 Stojkovski, 4:4 Milošević, 5:4 Simeunović.
Crvena zvezda: Zvonko Milojević (od 89. Milan Simeunović), Risto Vidaković, Mitko Stojkovski, Goran Vasilijević, Ivica Momčilović, Miodrag Božović, Ivan Adžić, Aleksandar Kristić, Anto Drobnjak, Nenad Maslovar (od 81. Dejan Petković), Ilija Ivić. Trener: Milan Živadinović.
Partizan: Goran Pandurović, Vujadin Stanojković, Nebojša Gudelj, Slaviša Jokanović, Gordan Petrić, Budimir Vujačić, Zlatko Zahović, Predrag Mijatović, Ljubomir Vorkapić (od 51. Savo Milošević), Branko Brnović, Slobodan Krčmarević. Trener: Ljubiša Tumbaković.
ZVEZDIN NIZ NASTAVLJEN
Zvezda je 1996. održala dva časa sa 3:0 i 3:1, a posle bombardovanja, 1999. je slavila sa 4:2 u veoma burnom derbiju na Marakani.
Duel se igrao 26. juna pred 35.000 navijača, počelo je kanonadom Škorića i Pjanovića, Rašović i Kežman su izjednačili do poluvremena, da bi u 62. minutu ponovo proradio Škorić. Tačku na duel stavio je Jovan Gojković u 86. minutu.
Što se 1996. tiče, tada je dominirao Krupniković sa dva gola u dva meča, a poslednji je delo tada talentovanog Dejana Stankovića.
POSLEDNJI DERBI
Prošlo je mnogo vremena od 2001. kada je Partizan sa 1:0 trijumfalno napustio Marakanu. Tada je presudio Saša Ilić, koji je i sada član crno-belih, golom u 65. minutu na asistenciju Vladimira Ivića, sada uspešnog trenera PAOK-a. Pogledom je samo ispratio Aleksnadar Kocić tu loptu, a duel se odigrao u mandatu Slavoljuba Muslina, selektora Srbije.
KUP SR JUGOSLAVIJE, FINALE
C.zvezda – Partizan 0:1 (0:0)
Stadion C. zvezde. Gledalaca: 30.000
Strelci: Saša Ilić 65′
PARTIZAN: Radaković, Rašović, Jeremić, Saveljić, Bajić, Duljaj, Trobok, Ivić, S. Ilić, Bečanović, Ilijev(Delibašić). Trener: Tumbaković
CRVENA ZVEZDA: Kocić, Zorić, Vitakić, Lerinc(Bošković), Lalatović, Bunjevčević, Gvozdenović, Ilić(Marković), Drulić, Aćimović, Pjanović. Trener: Muslin
Izvor i foto Telegraf