Engleski klub od 2010. godine do danas prodao igrače za 442 miliona evra. – Najvredniji Luis Suarez kog je Barselona platila 81,72 miliona
ubovi sa Ostrva važe za najveće trošadžije, a u letnjem prelaznom roku su oborili rekord potrošivši više od milijardu funti na pojačanja. U centru pažnje je bio Mančester junajted koji je za prelazak Pola Pogbe iz Juventusa platio 105 miliona evra načinivši ga najskupljim fudbalerom u istoriji.

Ipak, među njima ima i onih koji znaju da dobro unovče svoje igrače. Najbolji primer za to je Liverpul, koji je od 2010. godine do danas zaradio 442 miliona evropskih novčanica od prodaje fudbalera. To se sa druge strane odrazilo na njihove rezultate pošto su u pomenutom periodu osvojili samo jedan trofer – Liga kup.

Najviše su iskasirali prodajom Luisa Suareza kog je Barselona pre dve godine platila 81,72 miliona evra (izvor „Transfermarkt“). Urugvajac je među „crvene“ prešao iz Ajaksa i u engleskom klubu je postao jedan od najboljih napadača današnjice.

Odigrao je 133 meča na kojima je postigao 82 gola, a u sezoni 2013/14 njegov klub je bio nadomak titule prvaka Engleske koju je na kraju osvojio Mančester siti. Prelaskom u Barselonu još više je napredovao i sada sa Mesijem i Nejmarom čini najefikasniji napadački trio na svetu.

Liverpul je za prethodnih sedam godina dobro zaradio i prodajom Rahima Sterlinga Mančester sitiju (62,5 miliona), Fernanda Toresa Čelziju (58,5), Kristijana Bentekea Kristal palasu (31,2)…

Sledi ih Valensija koja je zaradila deset miliona manje. Španski klub je u pomenutom periodu najbolje unovčio Nikolasa Otamendija kog je Mančester sitiju prodao za 44,6 miliona evra. To je drugi najveći transfer u istoriji Valensije, a od Argentinca je skuplji bio samo Gaizka Mendijeta (prešao u Lacio za 48 miliona).

„Slepi miševi“ su za prethodnih sedam godina prodali i Škodrana Mustafija Arsenalu (41), Barselona je kupila Davida Vilju (40), Andrea Gomesa (35) i Paka Alkasera (30), Roberto Soldado je otišao u Totenhem (30), David Silva u Siti (28,75), Huan Mata u Čelzi (26,7)…

Ni oni, kao ni Liverpul, nisu uspeli da za zarađeni novac dovedu igrače koji bi ih doveli do trofeja pošto za prethodnih sedam godina nisu osvojili nijedan pehar. Međutim, španski klub je uspeo da izbegne bankrot kom su bili blizu 2008.

Sa druge strane Juventus je odličan primer kako se može zarađivati prodajom igrača, a istovremeno ostvarivati i dobre rezultate. „Stara dama“ je od 2010. godine prodala fudbalere za 415 miliona evra, a u tom periodu je osvojila i deset trofeja. Takođe, igrala je i u finalu Lige šampiona u kom je poražena od Barselone.

Italijanski klub je transferom Pola Pogbe napravio odličan posao pošto ga je iz Junajteda doveo kao slobodnog igrača, a zatim ga istom klubu prodao za 105 miliona evra što je najveći novac izdvojen za jednog fudbalera u istoriji. Juventus je dobro zaradio i prodajom Artura Vidala Bajernu (37 miliona), Alvara Morate Realu (30)…

Na listi od pedeset klubova koji su najviše zaradili od prodaje igrača samo devet nije iz jedne od pet najjačih evropskih liga (engleska, španska, italijanska, nemačka, francuska).

Najbolje su kotirani portugalski klubovi Benfika i Porto koji zauzimaju četvrto odnosno peto mesto, a na ovoj listi su još Ajaks (30. mesto, zaradio 176), Sporting (33, 166), Santos (42, 147), PSV (45, 126), Dinamo Zagreb (47, 116), Šahtjor (49, 110) i Sao Paulo (50, 108).

Izvor i foto

Ostavi komentar

Translate »