Ruski šahista Gari Kasparov rekao je „zbogom“ šahu još 2005. godine. Sada se vraća na turniru u Sent Luisu.
Za petodnevni turnir koji počinje u ponedeljak dobio je specijalnu pozivnicu i igraće protiv devet najboljih šahista na svetu.
Izjavio je da to ne znači i njegov povratak iz penzije, ali i da će u Sent Luisu podići starosnu granicu budući da Kasparov ima 54 godine.
„Shvatam da će ovo biti ozbiljno i da ću biti najpoželjniji plen u istoriji šaha“, rekao je Kasparov pre početka Rapid i Blic turnira u Sent Luisu (Misisipi).
Gari Kasparov je pobedom nad Karpovim postao najmlađi šampion sveta u šahu, a od tog trenutka 1985. godine, dominirao je svetskim šahom do 2000. godine.
Penzionisao se 2005. godine, a u svojoj karijeri je pobeđivao i IBM superkompjuter Dip Blu 1996. godine.
Izvor i foto B92