Zaturio se šah u Srbiji – U šahu je Srbija nekada bila druga sila sveta, majstori te igre bili su veoma poštovani. Danas je ta igra retko u centru pažnje države i medija. Mada je sve ređe tema elektronskih i štampanih medija, na internetu, društvenim mrežama i aplikacijama mobilnih telefona šah je sve popularniji.
„Zbog materijalnih nevolja a i drugih mnogo toga je pošlo loše po šah najviše zbog toga što sadašnji kadrovi nisu dostojni da vode jednu tako popularnu oblast, a sa druge strane izgubili smo medije, a kada izgubite medije izgubili ste i marketing“, kaže Dragoljub Joksimović, dugogodišnji urednik šahovske rubrike u „Politici“.
Zbog igre na 64 crno-bela polja kršene su sankcije Ujedininjenih nacija prema Saveznoj Republici Jugoslaviji. Revanš istorijskog meča Fišer- Spaski 1992. pratilo je više od 200 novinara iz celog sveta,a nagradni fond je bio najveći u istoriji – 5 miliona dolara.
„Šah je igra miliona i danas ima ogromnu popularnost ali nema više tako velikih zvezda, nema više te misterije koja je nekada krasila šah i davala mu zaista tu specifičnu notu i predstavljala svetu tu grandioznu ideju taktike umtnosti strategije na crno-belim poljima“, kaže Nenad Stanković, autor knjige „Najveća tajna Bobija Fišera“.
Igra, za koju se ne zna pouzdano gde je i kako nastala, u Srbiji se i dalje igra. Za tablom se sedi na svakom koraku, na pijaci, u parku, u profesorskim kabinetima.
„Bilo bi lepo da šah ima podršku države i medija koju je nekada imao, da nađe svoje mesto pod suncem jer možda nije neophodno čekati neki rezultat da se desi da i se to desilo i da bi se vrtio, mi sami znamo recimo da tenis skoro niko nije pratio dok se Novak nije pojavio“, kaže velemajstor Ivan Ivanišević, velemajstor i prvak Srbije u šahu.
Upućeni kažu da su šahu popolarnost ukrale neke druge igre, da on nije dovoljno televizičan i da se o njemu ne može mnogo reći u malo minuta, a vreme na televiziji košta.
„Zbog toga su sve neke emisije i direktni živi prenosi partija šahovskih sa svih najvećih turnira na svetu ali o onih manjih prebačeni na internet. Dakle postoji nekoliko sajtova svetskih koje svi ljubitelji šaha znaju,gde pomoću dva tri klika izaberu partiju koju će da gledaju uživo“,kaže Marko Maksimović, novinar RTS-a majstorski kandidat.
U poslednjih osam godina u Srbiji se šah izučava kao izborni predmet u osnovnoj školi, međutim, od 1500 škola predmet je organizovan samo u njih 60.
Izvor RTS