Može li sportska 2018. godina biti uspešnija od prethodne?
Srpski sportisti bili su izuzetno uspešni u prethodnoj godini. Ako ne računamo osam medalja sa Olimpijskih igara u Riju, sportisti iz Srbije osvojili su više od 20 medalja na svetskim i evropskim prvenstvima u olimpijskim disciplinama.
Nikada Srbija, kao samostalna država, nije imala ovako uspešnu postolimpijsku godinu. Brojne medalje i uspesi na svetskim i evropskim šampionatima predstavljaju rezultat za ponos.
Prvi mesec u godini počeo je trijumfom Novaka Đokovića u Dohi. U finalu je pobedio Endija Marija sa 2:1 u setovima.
U martu je Ivana Španović postavila nacionalni rekord u skoku udalj. Na Dvoranskom evropskom prvenstvu u Beogradu ostvarila je rezultat od 7,24 metra, što joj je donelo zlatno odličje i treći rezultat svih vremena.
Na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem u Mariboru blistali su strelci. Ostvarili su najveći uspeh još od prvog kontinentalnog šampionata 1955. godine. Osvojili su sedam medalja: četiri zlata, dva srebra i jednu bronzu. Najuspešnija je bila Zorana Arunović sa čak tri najviša postolja.
April je obeležio džudista Aleksandar Kukolj. Sa Evropskog prvenstva u Varšavi doneo je Srbiji titulu u kategoriji do 90 kilograma.
Maj je bio mesec za pamćenje.
U novom olimpijskom sportu, karateu, Jovana Preković je postala prvakinja Evrope u Turskoj. Srebro je zaslužio Marko Antić, a bronzu su uzeli Slobodan Mitević i Sanja Cvrkut.
Novi Sad je bio domaćin kontinentalnog prvenstva u rvanju. Kristijan Fris je u finalu savladao Bugarina Angelova i postao najbolji u kategoriji do 59 kilograma. Davor Štefanek domogao se vicešampionske titule, dok je Aleksandar Maksimović upotpunio uspeh bronzom u neolimpijskoj težinskoj kategoriji do 71 kilograma.
Na Svetskom kupu u veslanju u Beogradu Miloš Vasić i Nenad Beđik bili su drugi u dvojcu bez kormilara, a Marko Marjanović treći u skifu. Vasić i Beđik su, potom, na šampionatu Evrope u Češkoj osvojili i bronzano odličje.
Seriju dobrih rezultata nastavili su i u junu, na Svetskom kupu u Poznanju, kada su kroz cilj prošli kao drugoplasirana posada.
U basketu „3 na 3“, Srbija je odbranila titulu šampiona sveta u Nantu. Dušan Domović Bulut, Dejan Majstorović, Marko Savić i Marko Ždero savladali su u finalu Holandiju.
Milica Mandić i Vanja Stanković postale su prvakinje sveta u taekvondu u Republici Koreji.
Vaterpolisti Srbije, peti put zaredom, odbranili su titulu u Svetskoj ligi. U finalnom meču u Rusiji pobedili su Italiju.
Na Adi Ciganliji održan je Svetski kup u kajaku. Naš ženski četverac zauzeo je treće mesto u trci na 500 metara.
Strelci su na Svetskom kupu u Gabali osvojili zlato, srebro i bronzu. Zatim su u julu, na šampionatu Evrope u gađanju malokalibarskim oružjem u Bakuu, Mikić, Grbić i Petrov ekipno bili najbolji, uz jednu Mikecovu srebrnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji.
Vaterpolisti Srbije ponovo su se našli u centru pažnje. Na prvenstvu sveta u Budimpešti pobedili su Grčku u borbi za bronzu.
Novak Đoković je na travnatim terenima Istborna, u finalu nadigrao Gaela Monfisa sa 2:0. Bila je to njegova druga titula u sezoni, a 68. u karijeri.
Ivana Španović vratila se sa Dijamantskih turnira u Lozani i Londonu donevši zlatnu i srebrnu medalju.
Kajakaši Marko Tomićević i Milenko Zorić postali su vicešampioni Evrope na šampionatu u Plovdivu. Na upola kraćoj deonici, Dejan Pajić i Ervin Holpert bili su drugi, a Marko Dragosavljević je u sprintu osvojio bronzu.
U avgustu su nas obradovale odbojkašice Srbije trećim mestom u Gran-priju. U utakmici za bronzu u Nanđingu, savladale su domaću selekciju Kine sa 3:1.
Saša Gejo pamtiće šampionat u Nemačkoj po zlatnoj medalji u sportskom penjanju, sportu koji će se pojaviti na Olimpijskim igrama u Tokiju.
Rvač Viktor Nemeš postao je najbolji na planeti. Na Svetskom prvenstvu u Parizu dominirao je u kategoriji do 75 kilograma.
Kajakaši Tomićević i Zorić tempirali su formu za najvažnije takmičenje u sezoni – postali su prvaci sveta u češkim Račicama. Treći su kroz cilj prošli Marko Novaković i Nebojša Grujić u dvosedu na 200 metara, isto kao i Milica Starović.
Ivana Španović nije osvojila odličje na Svetskom prvenstvu u Londonu, ali je moramo pomenuti. Zbog broja koji se otkačio i ostavio jedva vidljiv trag u pesku, morala je da se zadovolji četvrtim mestom, iako je imala skok za medalju.
U septembru je, ipak, odbranila zlato u Dijamantskoj ligi.
Odbojkaši Srbije šampionat Evrope u Varšavi počeli su pobedom nad domaćinom Poljskom, pred rekordnih 65.407 gledalaca. Takmičenje su završili u Krakovu, pobedom nad Belgijom u meču za bronzu.
Džudista Nemanja Majdov doneo je Srbiji, posle 37 godina, zlato na Svetskom prvenstvu u Budimpešti, na spektakularan način. Samo u jednom danu savladao je sedam protivnika na putu do svetske titule.
Košarkaši Srbije napravili su čudo na šampionatu Evrope u Istanbulu. Stigli su do finala, iako selektor Aleksandar Đorđević nije mogao da računa na čak osam igrača, a tokom takmičenja povredila su se još dvojica. Pored svega, zauzeli su drugo mesto na šampionatu, posle Slovenije.
U oktobru su se istakle odbojkašice Srbije. Na prvenstvo Evrope u Azerbejdžanu otputovale su posle brojnih povreda, ali im to nije smetalo da pobede sve protivnice. Postale su šampionke nakon pobede nad Holandijom od 3:1.
Pažnju javnosti privukla je i džudistkinja Milica Nikolić, srebrnim medaljama na Gran-priju u Taškentu i Zagrebu, kao i Grend slemu u Abu Dabiju.
Strelci su ponovo oduševili sa dva zlata, srebrom i bronzom u finalu Svetskog kupa u Nju Delhiju.
U novembru je Jovana Preković krunisala karate sezonu trijumfom na Svetskom kupu A serije u Okinavi.
Milica Mandić i Nađa Savković donele su novu radost u decembru. Na šampionatu Evrope u taekvondu u Sofiji, Milica je osvojila srebro, a Nađa bronzanu medalju.
Plivač Sebastijan Sabo mnoge je iznenadio trećim mestom na Evropskom prvenstvu u malim bazenima u Kopenhagenu.
Kad se svemu ovome doda uspeh i plasman srpske fudbalske reprezentacije Srbije na šampionat sveta, kao i brojna odličja sportista u mlađim kategorijama, jasno je da ćemo 2017. godinu pamtiti po fantastičim rezultatima.
Izvor i foto RTS